Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Eskiden sadece orta yaş ve üzeri insanların tercih ettiği klasik ev mobilyaları, artık gençlerin de favorileri arasında. Yeni evli çiftler son dönemde ilgi patlaması yaşanan klasik mobilyalara yoğun talep gösteriyorlar.

Yeni evli çiftler de tercih ediyor. Yeni evli çiftler neden klasik mobilyayı tercih ediyor?  Klasik mobilyanın en belirgin özelliği, gösterişli ve sağlam oluşudur.  Standart mobilyalara göre farklı stil özelliği taşır. Eskiden, krallar için özel mobilyalar yapılırdı ve o mobilya, o kralın adını alırdı. Örneğin XIV. Louis stili. Tasarımcıların adını almış klasik mobilya stilleri de vardır. Robert Adam stili… Damga vurdukları dönemlerin adını alıp stiller de vardır Rönesans stili.

Klasik mobilyaların diğer bir önemli özelliği el işçiliği ile yapılan motifler, süslemeler ve estetik oymalarıdır. Geçmişi günümüze taşıyan klasik mobilyalar evinize sıcak bir hava katarken, estetik oyma, süsleme ve yoğunluklar da sofistike bir zevki evinize taşır. Klasik mobilyanın ayırt edici bir özelliği de, malzemenin ağaç olmasıdır. Klasik mobilyalar maun, masif kiraz,  ceviz, kayın, gürgen ve ıhlamur gibi çeşitli özelliklere sahip dayanıklı ağaçlardan üretilir.

ev-dekorasyonunda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yeni Evli Çiftlere Ev Döşeme Tüyoları   

Türkiye’de klasik mobilya alanında farklı tasarımlara imza atan Asortie Mobilya Genel Müdürü Murat Erat yeni ev kuracak çiftlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Dekorasyon stilini belirleyin!
Evinizin genelinde hakim olacak dekorasyon sitilini belirlemek için beğenilerinizi gözden geçirin. Modern, minimalist çizgiler, az detaydan mı hoşlanıyor, yoksa klasik modelleri, avangard tarzı mı seviyorsunuz? Evinizin tarzı siz ve eşinizin ortak beğenilerinize göre şekillenecektir.

Bütçenizi belirleyin!        
Öncelikle bütçeyi belirlemek gereklidir. Sonrasında bir piyasa araştırması yapılarak istenen tarz şekillendirilir. İmal ettirilecek veya satın alınacak mobilya çeşitleri belirlenir.

Dekorasyon ne kadar zaman alır?
Ev dekorasyonu için ne kadar zamanınız olduğunu iyi hesaplayın. Çünkü dekorasyonda zaman çok önemli bir kavramdır. Dekorasyon için gerekli olan zaman duruma göre değişmekle birlikte, inşaat halinde veya tadilat gerektiren bir ev için süre çok daha uzayabilir. Hızlı bir ev için düğünden önce 2-3 aylık bir süre yeterli olacaktır.

Bir ev dekorasyonu için en temel ve öncelikli parçalar hangileridir?
Banyo, mutfak, yer ve duvar malzemeleri gibi iç mimariye ait unsurlar; perdeler, dolaplar, yatak odası takımı, oturma grupları ve yemek odasına ait temel mobilyalar öncelikli olanlardır. Dekorasyonun önemli unsurları olan aksesuarlar, tablolar, dekoratif kilimler vb. zaman içerisinde edinilebilir.

Eve göre mobilya seçilmesi gerekir!
Herhangi bir mobilya değil, alana uyumlu mobilya! Mottonuz bu olmalı. Her mobilya her salona uymaz. Örneğin yakın bir zaman önce L koltuk çılgınlığı vardı. Halbuki L koltuk bir salona uydurulması en zor formlardan biridir. Küçük veya orta büyüklükte bir ev için az mobilya ile çok fonksiyon sağlamak önemlidir.  Asansörlü sehpalar, açılıp yatak olan kanepe ya da koltuklar az yer kaplar, çok fonksiyon sağlar. Mekândan maksimum faydalanabilmek için ısı tesisatı, mümkünse alttan ısınma şeklinde olabilir ya da radyatörler paneller ile kapatılır. Böylece üstleri raf gibi kullanılabilir.

Açık renkleri tercih etmek mekânı daha geniş gösterir.  Karışık ve iri desenli döşemelik ya da perdelik kumaşlardan uzak durmak gerekir.  Mümkünse gereksiz duvarları ortadan kaldırabilirsiniz. Mesela mutfak küçük ise duvarları yıkılıp, salona dâhil edilebilir. Tüm nişlerden, boşluklardan faydalanarak onları dolap ya da rafa dönüştürebilirsiniz.