Masko Mobilyacılar kentinin gözdesi Asorti mobilyanın Yönetim kurulu üyesi Gafur yılmaz ile Klass dergisinin yaptığı röportaj…

“YENİ EVLENEN AZERİ ÇİFTLERE BİZDEN MOBİLYA ALDIKLARINDA TÜRKİYE’DE BALAYI HEDİYE EDİYORUZ”

 Kurulduğu ilk günden beri gerçekleştirdiği yurt dışı bazlı projelerle Türk mobilya sektöründe önemli bir yere sahip olan Asortie Mobilya, bu yerini Bakü’de açtığı yeni showroomuyla sağlamlaştırıyor. Bu yılın başında görkemli bir davetle hizmete açtığı showroomunda gösterişli yeni koleksiyonlarını beğeniye sunan firma, çalışmalarını mobilya ve dekorasyon alanında sınırlandırmıyor. Yurt dışında önemli iş birliklerine imza atan Asortie Mobilya, yurt içindeki anlaşmalı olduğu turizm firmaları ile kendilerinden mobilya alan yeni evli Azeri çiftlere Türkiye’de balayı hediye ediyor. Bu sayede Türkiye’nin tanıtılmasına ve turizmin gelişmesine büyük katkı sağlayan Asortie Mobilya’nın Yönetici Ortağı Gafur Yılmaz Bakü mağazasını ve yurt dışında gerçekleştirdikleri projeleri Klass okurları için anlattı.

Asortie Klass röportaj

Asortie Klass röportaj

“2016 yılının ilk ayında Bakü’de showroomumuzu hizmete açtık. Ayrıca yeni koleksiyonumuzu da Bakü’deki mağazamızda beğeniye sunduk. Bakü’de kriz olmasına rağmen hizmete açtığımız yeni showroomumuzla güzel bir başarı grafiği sergiledik. Böylece durgun olan Bakü ekonomisine bir enerji kattık.”

 “Yeni evlenen Azeri çiftlere bizden mobilya aldıklarında Türkiye’de balayı hediye ediyoruz. Anlaşmalı firmalarımızla Azeri çiftlerin uçak biletlerini, konaklayacakları otelleri ayarlayarak turizme önemli bir gelir kazandırıyoruz. Bakü’de başladığımız bu çalışmayı diğer ülkelerde de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

 Gafur Bey, Türk mobilya sektörünün önde gelen markalarından Asortie Mobilya için geçtiğimiz yıl nasıl bir seneydi? Firmanız 2016 yılına nasıl bir başlangıç yaptı?

Asortie Mobilya olarak 2015 yılını çok güzel değerlendirdik. Geçen yıl herkes kabuğuna çekilip neler olacak diye beklerken biz dış piyasada fırsatlar kovaladık ve yakaladık. 2016 yılının ilk ayında Bakü’de showroomumuzu hizmete açtık. Yaklaşık üç ay gibi kısa bir sürede dış cepheden iç mekanlara kadar mağazamızın tüm detaylarını tamamlayarak dekorasyon tutkunlarıyla buluşturduk. İçerisinde iki adet ofis, mutfak ve banyonun bulunduğu showroomumuzun dekorasyonunda 8 adet özel kapı, Belçika’dan getirttiğimiz halılar, İtalya ve Türkiye’den getirilen avizeler kullanıldı. Ayrıca yeni koleksiyonumuzu da Bakü’deki mağazamızda beğeniye sunduk. Showroomumuzun açılışını görkemli bir davetle gerçekleştirdik. Açılış davetinde ünlü bir Azeri sanatçı sahne aldı. Showroomumuzun açılışına Azeri televizyon kanalları büyük ilgi gösterdi. Hazar TV açılışımıza hem haber hem de reklam olarak yer verdi. Bakü’de kriz olmasına rağmen hizmete açtığımız yeni showroomumuzla güzel bir başarı grafiği sergiledik. Böylece durgun olan Bakü ekonomisine bir enerji kattık. Azerbaycan piyasasında gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimizi neredeyse showroomumuzun açılışında yakaladık.

asortie-klas-röportaj

Ağır, gösterişli “Asortie” kelimesinin altını çizen koleksiyonlarınız var. Peki, 2016 yılına nasıl bir koleksiyonla hazırlandınız?

 2016 yılı için çok güzel bir koleksiyon hazırladık. Bu koleksiyonumuzu kapısından mutfağına, ofisinden duvar ve tavan panellerine kadar Bakü mağazamızda beğeniye sunduk.

Peki, yeni showroomunuz için neden Bakü’yü tercih ettiniz?

 Açılış davetimize katılan iş adamları “Bakü’de bir showroom açmaya nasıl cesaret ettiniz?” diye sordular. Bunun üzerine ben de “Bunda tereddüt edilecek bir şey yok. Bakü sokaklarına baktığımızda son model araçları, restoranların insanlarla dolup taştığını ve Azeri halkının son derece şık kıyafetler kullandığını görebiliyoruz. Sonuçta bütün bunları Azeri para birimi olan manat yerine dolarla yapıyorsunuz. Bu açıdan Bakü’de yeni bir showroom açma fikri gayet kârlı bir iş” dedim. Zaten daha önce gerçekleştirdiğimiz projeler sayesinde Bakü ile bağlantımız vardı. Azerbaycan’da daha çok büyümek için yeni bir showroom açmayı uygun gördük. Ayrıca Bakü’ye özellikle üretimle ilgili fırsatlar vermek istedik. Tabii üretimimizi başarılı bir şekilde devam ettirebilmemiz için Azeri hükümetinin teşviki de çok önemli.

“AZERBAYCAN’I İSTANBUL İLE TÜRKÎ CUMHURİYETLER ÜZERİNDE BİR KÖPRÜ OLARAK GÖRÜYORUZ”

 Öyleyse gerekli devlet desteğinin verilmesi durumunda Bakü’de ciddi bir üretim ağı kurmayı planladığınızı söyleyebilir miyiz?

 Üretimlerimizin bir kısmını Bakü’de gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. En azından götürdüğümüz yarı mamulleri orada mamul haline getirmeyi ve bunları Türkmenistan, Kazakistan ve Dağıstan’a Azerbaycan’dan göndermeyi planlıyoruz. Bu açıdan Azerbaycan’ı İstanbul ile Türkî Cumhuriyetler arasında bir köprü olarak görüyoruz. Daha önce İran üzerinden Türkî Cumhuriyetlere giden tırlarımız şu anda Gürcistan üzerinden gidiyor. Azerbaycan’dan gemiyle Hazar Denizi’nden karşıya geçen tırlarımız oradan Türkmenistan ve Kazakistan’a ulaşıyor. Bu sayede yolumuzu yaklaşık 3 bin kilometre kısaltmış oluyoruz. Bununla ilgili projelerimiz hazır. Zaman içerisinde hayata geçireceğiz.

asortie-klas-röportaj_1

Bakü’deki hedefinizi proje bazlı çalışmalar mı yoksa sıcak satış üzerine mi belirlediniz?

Son yıllarda ticareti sınıflandırmak biraz daha zorlaştı. Dolayısıyla sadece mobilya satacağım ya da proje bazlı çalışmalar yapacağım diye kendinizi sınırlandıramazsınız. Güzel bir showroom oluşturarak müşterilerinize neler yaptığınızı anlatmanız ve kişilerin isteklerine cevap verecek hizmetler sunmanız gerekiyor. Genç kuşağın istekleri daha çok avangart ve country tarzdan yana oluyor. Ancak Azeri halkı genciyle yaşlısıyla gösterişi çok seviyor. İnsanlar gerek kıyafet tercihlerinde gerekse evlerinin dekorasyonunda gösterişli parçalara yer veriyorlar. Dolayısıyla klasik ya da avangart tarzda üretim yapacağım diyerek ürünlerinizi bir kalıba koyamıyorsunuz. Çünkü çoğu insan klasik, avangart ve country tarzını birleştirerek renklerle ve modellerle oynuyor. Bu isteklere cevap verebildiğiniz takdirde Bakü’de varlığınızı başarılı bir şekilde sürdürebiliyorsunuz. Bizim için müşteri kraldır ve kral ne isterse onu yaparız. Bu açıdan stratejimizi Bakü’ye ve o coğrafyaya özgü işler yapma üzerine kurguluyoruz.

asortie-klas-röportaj_2

 “AFRİKA’DAKİ ÜLKELERLE İRTİBATA GEÇEREK ÖNEMLİ

İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATMAYI HEDEFLİYORUZ”

 Yurt dışında önemli projeleri hayata geçiren Asortie Mobilya olarak bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceksiniz?

 Şu sıralar gündemimizde Moskova ile ilgili önemli projelerimiz var. Bu projeleri neticelendirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra Kazakistan ile ilgili çalışmalarımız var. Kazakistan’da yeni bir serbest bölge oluşturuldu. Oradan davet aldık. Kazakistan’da da Azerbaycan’da olduğu gibi yarı mamul veya mamul ürünleri getirerek üretim yapacağız. Türkî Cumhuriyetlere sıcak bakıyoruz ve onlarla sürekli işler yapıyoruz. Ayrıca Avrupa ile de güzel ilişkilerimiz var ve onlarla da başarılı projeleri hayata geçiriyoruz. Artık “Avrupa sadece modern veya standart ürün seçer” diye bir kural yok. Avrupa’da ciddi bir Türk ve Arap nüfusu var. Bu nüfusun zengin kesimi dekorasyonda bizim modellerimizi tercih ediyor. Dolayısıyla Almanya, Fransa, İngiltere ve özellikle İsveç’te çok farklı ve güzel projeler yapıyoruz. Almanya’da otellerin çoğu yenileniyor. Mimarlarımız bunlarla ilgili Almanya’da çalışmalar gerçekleştiriyor. Öte yandan Afrika’yı da göz ardı etmiyoruz. Zaman içerisinde Afrika’daki ülkelerle irtibata geçerek önemli iş birliklerine imza atmayı hedefliyoruz.

asortie-klas-röportaj_3

Yurt dışında böylesine güçlü bir ağ kurmak için iş birliği yaptığınız ülkelerde önemli bağlantılarınızın olması gerekir. Peki, bunu nasıl sağlıyorsunuz?

 Her ülkenin bir ticaret profili var. Bu profilleri ticaret ataşeliklerimizden alıyoruz. Dolayısıyla devletin bize sahip çıkması ve yanımızda olması hem sektöre hem de firmamıza güç katıyor. Hamlelerimizi yaparken devletin bizim yanımızda olduğunu bildiğimiz için tereddüt etmiyoruz. Yıllardır yaptığımız başarılı işler dolayısıyla güzel referanslarımız var. Bundan sonra inşallah daha da güzel işlere imza atacağız.

Türk mobilya sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak yurt dışı bazlı çalışmalarınıza bu ay itibariyle yeni bir proje eklediniz. Bu projeniz mobilya sektörünün yanı sıra turizme ve ülkemizin tanıtılmasına da büyük katkı sağlıyor. Bu projenizin detaylarını sizden dinleyebilir miyiz?

 Sizin de belirttiğiniz gibi Asortie Mobilya olarak projelerimizi sadece mobilya sektörünün gelişmesine yönelik çalışmalarla sınırlandırmıyoruz. Bakü’de dünyaevine giren çiftler balayı için Türkiye’yi tercih ediyorlar. Bu konuda turizm sektöründe hizmet veren yakın dostlarımızla görüştük. Yeni evlenen Azeri çiftlere bizden mobilya aldıklarında Türkiye’de balayı hediye ediyoruz. Anlaşmalı firmalarımızla Azeri çiftlerin uçak biletlerini, konaklayacakları otelleri ayarlayarak turizme önemli bir gelir kazandırıyoruz. Türk insanı krizin olduğu yerde çözüm üretir. Bu açıdan Türk turizmine katkı sağlamak için gerekli çalışmalara destek vermeye hazırız. Bakü’de başladığımız bu çalışmayı diğer ülkelerde de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Afrika’daki yeni evlenen bir çift firmamızdan mobilya aldığında balayını iş birliği yapacağımız firmalarla hediye edebilir ve bu sayede ülkemizin yurt dışında tanıtımını sağlayabiliriz.

asortie-klas-röportaj_4

“ASORTİE MOBİLYA KURULDUĞU GÜNDEN

İTİBAREN YURT DIŞINA ODAKLANAN BİR MARKA”

 Görüyoruz ki Asortie Mobilya tamamen yurt dışına kanalize olmuş durumda. Peki, yurt içindeki çalışmalarınız nasıl gidiyor?

 Asortie Mobilya kurulduğu günden itibaren yurt dışına odaklanan bir firma. Yurt içini evimiz gibi gördüğümüzden dolayı Türk insanı markamızı yakından tanıyor. Türk müşterilerimize hem hazır mobilya alanında hem de kişiye özel olarak hizmet veriyoruz. Sadece yurt içinde faaliyet gösteren bir firma olursak başlangıçta her şey güzel görünebilir. Ancak sektördeki rekabet ve ürün çeşitliliği her geçen yıl artıyor. Dolayısıyla rehavete kapılmadan yolumuzda ilerlemek istiyoruz. Bunu da yurt içinin yanı sıra yurt dışında yaptığımız projelerle başarıyoruz. Her ülkenin bir kültürü ve mobilyaya bakış açısı var. Bu bakış açısına uygun yeni modeller tercih ediyoruz.

Asortie Ailesi olarak desteklerinden dolayı Klass Magazin’e teşekkür ederiz.