Mobilya Seçiminde Dikkat Edilecekler

Belki yeni evlendiniz, belki yeni eve çıktınız, belki de artık mobilyalarınızı yenilemenizin zamanı geldi. Mobilya alırken bazı şeylere dikkat ederseniz, mobilyalarınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Sadece mobilyalarınızın uzun ömürlü olması değil mesele. Mobilya seçiminizi bilinçli yaparsanız rahat ve konforuna göre siz de sırt, bel ağrısı gibi hastalıklar yaşamazsınız. Kötü bir mobilya demek vücudunuzda ağrıyan yerler demektir. Kötü bir mobilya demek, her sene o mobilyaların yenilenmesi ve ekonominizin sarsılması demektir. Ayrıca dekorasyon yaparken de dekoratif olması önemli.

Mobilyalarınızın seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Bu sorunun cevabı alacağınız mobilyanın tipine göre değişiyor. Modüler mobilya almaya niyetliyseniz dikkat etmeniz gereken şeylerin başında; boyca uzun kapakların sağlam menteşelerle güzelce desteklenmesi, dolap kapaklarının sorunsuz bir şekilde kapanabiliyor olması, dolap kapaklarının kesinlikle birbirlerine sürtmemesi ve aralarında yeterli bir boşluk olması, çekmecelerin rahatça sürülmesi, çekmecelerin içinde kıymık gibi şeylerin olmaması, masa ayakları yere sağlam basmalı ve birbirleriyle eşit olmalı, sürgülü kapılar gıcırdamaması, mobilyalarda tutkal,çizik gibi izlerin bulunmaması gibi hususlar geliyor. Döşemeli mobilya seçiminizde dikkat etmeniz gerekenlerin başında ise öncelikle rahat ve konfor olmalı. Koltuğa oturduğunuzda şöyle bir rahat hissetmelisiniz kendinizi.

Çünkü bütün günün yorgunluğu olacak üzerlerinizde. Rahat ve konforlu bir mobilyaya öncelik verdikten sonra ise ; sağlam olmasına, koltuğun kumaşının ve koltuk yüzeyinin hatasız ve düzgün görünmesine, sivri köşeli bölümlerin iyi yerleştirilmiş ve yapıştırılmış olmasına, koltuk dikişlerinin hatasız olmasına, dikişlerin desenlerle uyum içerisinde olmasına, minderlerin koltuğa tam oturmasına, kumaşın temizlenebilir ve dayanıklı malzemelerle olduğuna, mobilyadaki düğme gibi küçük detayların sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Bunların ince detay olduğunu sanmayın. Bunlar herkesin mobilya alımında önem vermesi gereken şeylerdir.

en-güzel-ev-dekorasyonu klasik-ev-dekorasyonu

Mobilyanızı seçerken mobilyanın sadece dış görünüşüne önem vermekle yetinmeyin. Uzun seneler onu kullanabilmeniz ve her ev dekorasyonuna yakıştırabilmeniz için seçeceğiniz mobilyaların ne kadar fonksiyonel, sağlam, dayanıklı, rahat ve dekoratif olduğunun hepsini göz önünde bulundurarak bir seçim yapın.