Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yer salonlarımızdır. Salonlarımız ailemizle vakit geçirmemiz, misafir ağırlamamız için oldukça kullanışlı yerlerdir.Peki salonların aydınlatması nasıl olmalıdır?

Ev seçimlerinde de salonların genişliği, yeri ve konumu herkes için önemli bir kriterdir. Salonlarımızda zevkimize uygun tarzda yapacağımız dekorasyonlar geçirdiğimiz vakitlerin daha keyifli ve verimli olmasını sağlar.

Bu nedenle salonlarımıza uygun mobilyaların seçimi ve bu mobilyaların uygun şekillerde düzenlenmesi gerekir. Her tarafı eşya olan ve ışık almayan bir salon bizim salonda geçirdiğimiz vakitlerin kalitesinidüşürecektir. Salonlarımızın güneş alması ve doğru bir aydınlatmaya sahip olması salonumuzu rahat ve ferah bir görüntüye kavuşturacaktır. Salon aydınlatması oldukça özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Saatlerimizi geçirdiğimiz salonlarda doğru aydınlatma şekillerinin kullanılmamasının bizim hem motivasyonumuz hem de göz sağlığımız açısından oldukça olumsuz etkileri vardır.

Televizyonun en çok izlendiği yer olan salonlarımızda bizim görüşümüzü etkileyecek bir aydınlatma sistemi bizi ilk zamanlar rahatsız etmese de gün geçtikçe rahatsız edecektir. Bu da göz tembelliği, yorgunluğu ve bozulması gibi hastalıklarla karşılaşma ihtimalimizi arttıracaktır.

Salonumuzda aydınlatma noktalarının fazla olması istenilen atmosferin yakalanmasını sağlar. Salonlarda kullanılacak avizelerdeki ampullerin yukarı doğru bakması bizim için televizyon seyrederken, kitap okurken veya müzik dinlerken canlandırıcı ve zindeleştirici bir ortam yaratmamıza yardımcı olur. Eğer avizelerdeki ampuller direk yere bakıyorlarsa bu salonumuzdaki her detayın kolaylıkla gözükmesini sağlayacaktır. Bu tarz aydınlatma sistemlerinin kullanımında seçilecek ampullerin ışığı çok sert bir şekilde veriyor olmaması oldukça önemlidir. Işığın direk gözümüzle teması bizi salon içinde geçirdiğimiz süre boyunca rahatsız edecektir.

salon-aydınlatma-lambaları salon-aydınlatması-nasıl-olmalı

Bu yüzden salon aydınlatmalarındaki ampullere karar verirken doğru seçimler yapmamız gerekir. Aydınlatmalar sayesinde salonumuz da farklı estetik görünümlerde elde etmemiz mümkündür.

Cam kapakları olan dolaplarınızın içine koyacağınız aydınlatmalar dolabın içindeki eşyaları aydınlatarak salonunuza derinlik kazandırır. Ayrıca salonumuzda kullanacağımız spot lambalar salonumuzun modern ve şık bir görünüm kazanmasını da yardımcı olur. Salon aydınlatmaların doğru seçimi sayesinde hem sağlığımızı koruyabilir hem de salon da geçirdiğimiz vakitlerin kalitesini arttırabiliriz.